Tisztelt szülők és leendő gyermekvasutasok! Örömmel üdvözöljük Önöket, Titeket a Gyermekvasúton!
Ebben a füzetben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a Gyermekvasutas Tanfolyamról, a szolgálatokról és a Gyermekvasút egyéb tevékenységeiről, valamint a Gyermekvasutasokért Alapítványról. Kérjük, figyelmesen olvassák végig és őrizzék meg ezt a kis füzetet a szolgálatba járás idejére is.
Először is köszönjük a bizalmat, amelyet szervezetünk iránt tanúsítanak azzal, hogy gyermekük jelentkezését támogatták a Gyermekvasútra. A Gyermekvasút minden munkatársa azon fáradozik, hogy e bizalomnak folyamatosan megfelelhessünk.
A Gyermekvasút keskeny vágánya a Budai-hegység évszázados fái között kanyarog, érintve jó néhány híres és kellemes kirándulóhelyet. Az utazás során nemcsak az egyedülálló panorámában és hangulatos erdőkben gyönyörködhet az ide látogató, de megfigyelheti a kis gyermekvasutasokat is, akik önállóan és felelősségteljesen látják el a különböző vasúti szolgálatokat. Működése alatt már sok millió utast szállított, s ma is a kirándulók kedvelt célpontja.
Ezen a kisvasúton a vasúti szolgálatok döntő többségét 1948 óta folyamatosan gyermekek látják el, akik lelkesen végzik a vonatforgalom irányítását, a jegyek kiadását és ellenőrzését. Többen közülük élethivatásnak választják a vasúti szolgálatot, de aki más területen tevékenykedik majd felnőtt korában, az is elviszi magával a vasút szeretetét.
Tartalomjegyzék
- A Gyermekvasutas Tanfolyam
- A tanfolyam célja
- Kapcsolattartás a tanfolyam ideje alatt
- A képzés anyaga
- Alapvető ismeretek
- Tanfolyami ÜTEMTERV (órarend)
- HÉTKÖZNAP (általában pénteki) délutáni alkalmak
- A gyermekek elengedése
- HÉTVÉGI (szombati vagy vasárnapi) egész napos alkalmak
- Szükséges felszerelés a tanfolyami alkalmakra
- A hiányzások pótlása
- Kirándulás
- Vizsgák
- Gyermekvasutas Ellenőrző
- A szolgálatok megkezdése
- Csoportba osztás
- Avatási ünnepség
- A gyermekvasutas szolgálatok
- A gyermekvasutas szolgálat célja
- A gyermekvasutas szolgálatok, mint „szakmai gyakorlatok”
- Szolgálatba járás rendje az iskolai tanítás időszakában
- Kisegítő szolgálatok
- Szolgálatba járás rendje a nyári tanítási szünetben
- Felnőtt felügyelet
- Tanuló szolgálatok
- Az „önálló” szolgálatok
- A szolgálatok értékelése
- A szolgálatos napok általános programja
- Szükséges felszerelések és ruházat a szolgálatokban
- A szolgálatba felvihető egyéb tárgyak
- Az iskolai eredmények figyelemmel kísérése
- Időszakos szakmai (vasúti) oktatás és vizsga
- Gyermekvasutasok Szakmai versenye
- Egyéb szabadidős programok
- Egyéb szolgáltatásaink (külön, előzetes megrendelésre)
- Telefonszámaink
A Gyermekvasutas Tanfolyam
A tanfolyam célja
A Gyermekvasutas Tanfolyamon felkészítjük a jelentkezőket a gyermekvasutas szolgálat önálló ellátására, elsősorban elméleti ismeretek átadásával.
Kapcsolattartás a tanfolyam ideje alatt
A szülők és a gyermekvasutas-jelöltek az oktatási vezetővel és a tanfolyami oktatókkal a tanfolyami alkalmakon személyesen, illetve telefonon, továbbá elektronikus levélben tarthatják a kapcsolatot. A szülőkkel való kapcsolattartást a kiosztott tantárgyi füzetek belső borítóján található táblázatokban biztosítjuk. Itt láthatják a gyermekek előmenetelével, illetve a magatartásával kapcsolatos esetleges közleményeinket.
A képzés anyaga
A tanfolyami képzés kifejezetten a gyermekvasutas szolgálat ellátásához szükséges elméleti ismeretekről szól. A képzés során bemutatjuk a Gyermekvasút teljes vonalát, összes állomását, megtanítjuk a legfontosabb szabályokat minden olyan beosztáshoz, amelyet a gyermekek látnak el. Nem kérünk számon a gyerekektől olyan vasúti ismereteket, amire itt a Gyermekvasúton, a szolgálataiban nem lesz szükség. A vasutas, illetve a volt úttörővasutas / gyermekvasutas családtagok természetesen többet tudnak segíteni a gyermekeknek, de kérjük, hogy az órákon leadott anyagokat és a kiadott tankönyveket tekintsék alapnak. A kereskedelem tantárgy elsajátításához nagy segítség, ha otthon a gyermekek a számtani alapműveleteket jól begyakorolják és a bankjegyeket, pénzérméket megismerik.
Alapvető ismeretek
Az összes tantárgyból ki vannak emelve azok az ismeretek, amelyeket a gyermekvasutasoknak feltétlenül tudniuk kell. Ezek ismerete nélkül a gyermekvasutas szolgálatot nem lehet önállóan ellátni (például a munkavédelmi szabályok, a jegyfajták, a jelzések stb.). A tanfolyam ideje alatt először ezeket szükséges jól elsajátítani. Nagyon fontos az elméleti alapok biztos ismerete, mert a felnőtt vasutas dolgozók ezekre az ismeretekre építve fejleszthetik a kis vasutasok tudását éveken keresztül, a szolgálatok során.
Tanfolyami ÜTEMTERV (órarend)
A tanfolyam megnyitóján egy tanfolyami Ütemtervet osztunk , mely tartalmazza:
- a tantárgyakat és az oktatók elérhetőségét;
- az összes olyan napot, ami érintett a tanfolyam során, így
- a képzési napokat, azokon belül a tanórákat,
- a helyszíni bemutatók rendjét;
- a találkozók / elköszönések helyét, időpontját;
- a vizsganapokat;
- a kirándulás időpontját.
A kétnapos kirándulás nem része a tananyagnak, az kifejezetten csak szabadidős program. Azonban javasoljuk azon is a gyerekek részvételét, természetesen érdekes vasúti programok színesítik a sok játékot és éneklést. A kétnapos kirándulásról külön levelet küldünk. A tanfolyam megnyitóján befizetett hozzájárulás nem tartalmazza ennek a programnak a költségét.
HÉTKÖZNAP (általában pénteki) délutáni alkalmak
A hétköznapi délutáni oktatási alkalmakon a gyerekeket az Ütemtervben megjelölt időpontban várjuk a találkozási helyen. Onnan az oktatási épületbe már ifivezetői kísérettel megyünk át. Aki a találkozót lekési, rögtön az épületbe jöjjön! (A szülők a gyerekeket az épületben csak a portáig kísérhetik el, a tantermekbe nem jöhetnek fel.) Négy elméleti tanítási óra következik, 5-10 perces szünetekkel, az Ütemtervben részletezettek szerint (időrend és tantárgyak). Aki nem tud az első képzési óra elejének időpontjára megérkezni (pl. iskolai elfoglaltság vagy az utazási távolság miatt), az is bekapcsolódhat az órák menetébe. Az első óra helyét a bejáratnál mindig kifüggesztjük. A terem megtalálásában az ifivezetők és a portások segítenek. A képzés az Ütemtervben megjelölt időpontig tart. A gyermekeket visszakísérjük a találkozási helyre. A közös elköszönés után a gyerekeket a Szülői Nyilatkozat alapján egyedül vagy csak kísérettel engedjük el a találkozási helyről.
A gyermekek elengedése
A szülők a „Szülői Nyilatkozat” nyomtatvány kitöltésével közölhetik, hogy a tanfolyami alkalmak után a gyermeket honnan és kivel engedhetjük el. Ha a gyermek nem mehet el egyedül, kérjük a megjelölt időpontra a szülő (kísérő) pontos megjelenését, esetleges késése esetén tájékoztatást az oktatási vezető részére, elsősorban SMS-ben az Ütemterv 1. oldalán közölt telefonszámra. Ugyanide kérünk értesítést, ha egyes esetekben a gyermeket a Szülői Nyilatkozatban megjelölttől eltérően kérik elengedni.
HÉTVÉGI (szombati vagy vasárnapi) egész napos alkalmak
Reggel a gyerekeket az Ütemtervben megjelölt időpontban a találkozási helyen várjuk. A képzés ezeken a napokon általában „elméleti” és „gyakorlati” részből áll. Az Ütemtervben jól megfigyelhető az osztályok egész napi tevékenysége.
Délelőtt két osztály helyszíni bemutató képzésen vesz részt a Gyermekvasút valamelyik állomásán, vagy a szakoktatók és az ifivezetők kíséretében rövid kirándulás keretében keresi fel a környék nevezetességeit. A másik két osztály elméleti tanítási órákkal kezd Hűvösvölgyben, a Gyermekvasutas Otthonban. Aki a találkozót lekési, azt a szülő az Ütemtervben az osztályának kijelölt helyre kísérheti, ha erre nincs lehetőség, akkor osztálytól függetlenül a Gyermekvasutas Otthonba jöjjön! Az ebédet minden osztály a Gyermekvasutas Otthonban fogyasztja el.
Délután az osztályok cserélnek: akik a délelőttöt elméleti képzéssel töltötték, azok délután a helyszíni bemutató képzésen, kiránduláson vesznek részt, és fordítva. Este a gyerekeket az Ütemtervben megjelölt időpontban és helyszínen a Szülői Nyilatkozat szerint engedjük el.
Szükséges felszerelés a tanfolyami alkalmakra
- íróeszköz (kék és piros toll, valamint színes ceruzák);
- vonalzó és radír;
- a kiadott tankönyv és füzetek;
- számológép;
- a hétvégi alkalmakon továbbá:
- kirándulásra alkalmas lábbeli és ruházat (réteges öltözködés, esőkabát, sapka, sál, kesztyű);
- innivaló;
- turistatérkép (nem kötelező);
- Daloló.
A hiányzások pótlása
A hiányzások pótlására nagy hangsúlyt kell fektetni. A tananyag viszonylag nagy, az idő kevés, ezért az órákon csak rövid ismétlésekre van lehetőség, a helyszíni bemutató képzések pedig pótolhatatlanok. Egy-egy helyszínre csak egyszer jutunk el, illetve minden alkalommal más-más vasúti berendezéseket és érdekességeket mutatunk be. Kérjük tehát, hogy a képzésekről (különösen a helyszíni bemutató képzésről) csak egészségügyi okokból hiányozzanak a gyerekek és a tananyagot a szaktanárok vagy az ifivezetők segítségével pótolják.
Kirándulás
A tanfolyam keretében egy kétnapos kirándulást is szervezünk, az Ütemtervben meghatározott napokon. Ez nem kifejezetten a képzés része, de érdemes részt venni rajta, hiszen szándékunk, hogy ez által is emeljük a tanfolyam jó hangulatát. Erről a túráról külön levelet küldünk.
Vizsgák
A kb. négyhónapos tanfolyam vizsgákkal zárul, ahol a gyerekek számot adnak elméleti felkészültségükről. Természetesen tudjuk, hogy a gyerekek többségének élete első vizsgája lesz az, amit nálunk tesz. Ennek megfelelően igyekszünk oldottabb hangulatot teremteni. A vizsgákon ünneplő öltözetben illik megjelenni (öltözőt biztosítunk) – ekkor történik a fényképezés is a gyermekvasúti Igazolványhoz.
A vizsgákra hozni kell:
- íróeszközt;
- a Forgalmi ismeretek tantárgy füzetét (hiánytalan vázlatokkal, házi feladatokkal);
- a Távközlő- és Biztosítóberendezések tantárgy le nem adott vagy javított házi feladatait;
- a Helyismeret záródolgozatot.
A vizsgákról (vizsganapokról) írásban külön vizsgarendet küldünk, az Ütemtervben közölt vizsganapok csak tájékoztató jellegűek (és változhatnak, a tanfolyami létszám függvényében).
Gyermekvasutas Ellenőrző
A vizsgák megkezdésekor minden jelölt megkapja a gyermekvasutasok legfontosabb okmányát, a Gyermekvasutas Ellenőrzőt. Ez tartalmazza a legfontosabb személyi adatokat, a vizsgák eredményét, az összes ellátott szolgálat időpontját, helyét, beosztását, értékelését, valamint az egyéb közleményeket.
A Gyermekvasutas Ellenőrzőt minden szolgálatba hozni kell, annak hiányában ugyanis a gyermeket nem állíthatjuk szolgálatba. Sajnos előfordul, hogy az Ellenőrző otthon marad, ilyenkor legfeljebb otthonügyeletesként tevékenykedhet a tulajdonosa.
Még több gondot okoz az Ellenőrző elvesztése. Ebben az esetben ugyanis másikat kell kiállítani, az összes addigi adat szerepeltetésével, aláírásokkal stb. Kérjük tehát, hogy különös gonddal őrizzék ezt a könyvecskét.
A szolgálatok megkezdése
A sikeres vizsgákat követően a gyermekvasutasok megkezdhetik szolgálataikat a számukra kijelölt csoportban. A gyerekeket beosztjuk a 15 gyermekvasutas csoport valamelyikébe, és innentől kezdve azzal a csoporttal járnak szolgálatba, táborba és a szabadidős programokra.
Csoportba osztás
A tanfolyamos pajtások csoportba osztásakor elsősorban azt vesszük figyelembe, hogy az összes csoport létszáma, és azon belül az életkor és a nemek aránya is közel egyenlő legyen. A 15 csoport azonos módon működik, tehát lényegében mindegy, hogy a gyermek melyik csoportba kerül.
Bizonyos szempontokat azonban figyelembe veszünk:
- testvéreket, iskolai osztálytársakat a családok kérése szerint osztjuk be azonos vagy különböző csoportokba;
- távolról érkező gyerekeket, ha a kísérést több család megosztva végzi, kérésre, egy csoportba osztjuk be.
Egyéb kéréseket csak a lehetőségek szerint tudunk biztosítani. A csoportba osztással kapcsolatos igényeiket a tanfolyamos vizsgák közeledtével felmérjük.
A csoportok élén a csoportvezető áll, aki már idősebb ifivezető. Elsősorban ő végzi a csoporttal kapcsolatos szervezési feladatokat 2-3 helyettesével együtt. Kérjük, hogy a sikeres vizsgát követően minél hamarabb vegyék fel vele a kapcsolatot, hogy gyermeküket mielőbb bevonhassa a csoport közösségi életébe.
Avatási ünnepség
A tanfolyamok méltó lezárására minden évben a nyár elején avatási ünnepséget szervezünk az abban a tanévben (az őszi és a tavaszi tanfolyamon) végzett gyermekvasutasok részére. Kedves és emlékezetes színfoltja ez a gyerekek gyermekvasutas pályafutásának, hiszen a család, a barátok és az ismerősök előtt, ünnepélyes keretek között tesznek „vasutas fogadalmat”. Az avatás programjáról részletes levelet küldünk.
A gyermekvasutas szolgálatok
A gyermekvasutas szolgálat célja
Közvetlen célunk, hogy gyermekvasutasok a különböző vasúti szolgálatok szabályos ellátását a valóságos körülmények között gyakorolhassák. De hisszük, hogy ez a különleges lehetőség messze túlmutat a vasúti szolgálatokon, hiszen ezáltal elősegítjük a gyermekvasutasok fejlődését, és hozzájárulunk gyermekkoruk tartalmas és élményteli, de egyben hasznos eltöltéséhez. A szolgálatok során fejlődik személyiségük különösen a felelősségérzet, a fegyelmezettség, az önállóság, az udvariasság, a mások és önmaga elfogadása, továbbá a közösség tisztelete és szeretete terén. A gyermekvasutasok folyamatosan felhasználják, gyakorolják az iskolában tanultakat a valóságos körülmények között. (Ez nem egy virtuális világ, itt a valóságban közlekednek vonatok, valódi utasokkal.)
A gyermekvasutas szolgálatok, mint „szakmai gyakorlatok”
A gyerekek ismeretei a szolgálatok során folyamatosan gyarapodnak. Minden alkalommal új tapasztalatokra tesznek szert és egyre ügyesebbek, felkészültebbek lesznek, tehát lényegében az összes szolgálat egy-egy „szakmai gyakorlat”. Miközben ténylegesen ellátják a vonatközlekedés lebonyolításával, illetve az utasokkal kapcsolatos feladatokat, folyamatosan tanulnak is. A szolgálatban töltött idő növekedésével egyre több ismeretet sajátítanak el, egyre nagyobb tapasztalatot szereznek. A felnőtt dolgozók a kisebb pontatlanságokat folyamatosan javítgatják, helyesbítik, ezáltal minden szolgálat egyben gyakorlati jellegű továbbképzés.
Szolgálatba járás rendje az iskolai tanítás időszakában
A csoportok kijelölt szolgálatos napjait a Gyermekvasutas Ellenőrzőben félévente előre közöljük. A csoportok általában havi két alkalommal állnak szolgálatba, melyek hétköznapra és hétvégére is eshetnek. A hétköznapi szolgálatokról a Gyermekvasutas Ellenőrzőben tett bejegyzés egyben igazolás a szülő és az iskola felé a vasúton végzett tevékenységről.
Ha bármilyen ok miatt a gyermekvasutas nem tud szolgálatba jönni a kijelölt napon, kérjük, hogy a csoportvezetőt előzetesen értesítsék.
Kisegítő szolgálatok
Ha az iskolában nincs tanítás, a pajtások a csoportjuktól függetlenül, más napokon (jellemzően hétvégén) is elláthatnak úgynevezett „kisegítő szolgálat”-ot, de csak a kijelölt napokon, és csak a napokra meghatározott létszám erejéig. Ezért az ilyen szolgálatokra előzetesen jelentkezni kell a nevelőtanárnál (legfeljebb 21 nappal a szolgálat előtt). A nevelőtanár a jelentkezést akkor fogadja el, ha az aznapra engedélyezett kisegítő-létszámkeret még nem telt be.
Szolgálatba járás rendje a nyári tanítási szünetben
A nyári szünetben tábort szervezünk a gyermekvasutas pajtások részére Hűvösvölgyben, melyet szolgálatok ellátásával és szabadidős tevékenységekkel (kirándulással, sportolással stb.) töltenek. A táborozás időszakát minden évben februárban közöljük az Ellenőrzőben.
Felnőtt felügyelet
A gyermekek felügyeletét a Széll Kálmán téri találkozástól a szolgálatba lépésig, valamint a szolgálat után az elköszönésig a nevelőtanár, illetve az ifivezetők, a táborozás idején a táborvezető, a szolgálatok ideje alatt pedig minden esetben az állomásfőnökök és a vonatvezetők látják el.
Tanuló szolgálatok
A vizsgákat követően az első öt szolgálat tanuló szolgálat. Itt a gyermekvasutas még nem kap önálló beosztást, hanem a többiek munkáját figyeli és gyakorolja, felügyelet mellett, a különböző szolgálati helyeken. Az értékelés osztályzattal történik. Közepes vagy elégséges eredmény esetén a tanuló szolgálatot meg kell ismételni.
Az „önálló” szolgálatok
A további szolgálatokban a gyermekvasutasok „önállóan” tevékenykednek. Ellátják az állomásokon a pénztáros, a váltókezelő, a hangosbemondó, a naplózó (külsős) és a rendelkező (forgalmi szolgálattevő) beosztásokat, a vonatokon pedig a jegyvizsgáló, a zárfékező és az értékcikkárus szolgálatot. A gyermekek minden szolgálatban más-más beosztást kapnak, hogy megismerhessék a különböző szolgálati helyeket és feladatokat. Természetesen a felnőtt felügyelet itt is folyamatos.
A szolgálatok értékelése
A felnőtt dolgozók a gyermekvasutasok napi tevékenységet szóban értékelik, majd hagyományosan úgynevezett „százalékot” adnak. Ez egy törtszám, a számlálóban százalékkal minősítjük a szakmai tudást és a szolgálatellátást, a nevezőbe a szokásos ötfokozatú osztályzat kerül a magatartás és a hozzáállás értékelésre. Az „alap százalék” tehát a 100 / 5, itt a szolgálatellátás 100 %-os, a magatartás pedig 5-ös. A százalékoláson kívül a kiemelkedő teljesítményt vagy súlyosabb problémát az ellenőrzőben szöveges formában is rögzítik (dicséret, megrovás).
A szolgálatos napok általános programja
A gyermekvasutasok 6:30-kor találkoznak társaikkal, az ifivezetőkkel és a nevelőtanárral a Széll Kálmán téren. Együtt mennek Hűvösvölgybe, a Gyermekvasutas Otthonba.
A gyermekvasutasok közvetlenül az Otthonba is jöhetnek, 7 órára. A távolabb lakók az előre egyeztetett időpontban érkezhetnek. Ha a gyermekvasutas késés miatt 7:15 után érkezne, arról a nevelőtanárt tájékoztatni kell, aki eldönti, így is beosztja-e szolgálatba.
Az egyenruha felvétele és a reggelizés után az ifivezetőkkel megbeszélik a csoport közös dolgait (következő program, kirándulás stb.), majd megismerik az aznapi szolgálati beosztást. Hűvösvölgy állomás előtt a téren zászlófelvonás következik, majd az első vonattal a kijelölt szolgálati helyükre utaznak. Az út hamar eltelik, menet közben beszélgetnek, játszanak vagy énekelnek a gyerekek.
A szolgálat átvételekor a felnőtt vasutas dolgozóval megbeszélik a napi feladatokat, majd a szolgálatot a megismert szabályoknak megfelelően önállóan végzik, a felnőtt dolgozók segítségével és ellenőrzése mellett. Az ebédet a szolgálati helyen, vonatmentes időben fogyasztják el.
A szolgálat végén a tevékenység értékelése után visszavonatoznak Hűvösvölgybe. A zászlólevonás és a vacsora után mindig marad idő egy kis közös játékra is, amit az ifivezetők szerveznek. A gyerekek 19 órakor együtt indulnak a nevelőtanár kíséretében Hűvösvölgyből és 19:30-kor köszönnek el a Széll Kálmán téren.
A szolgálatot követően a gyermek korábban is elvihető, illetve egyedül is elmehet, de csak a szülő külön írásos engedélye alapján. A szolgálat utáni „esti program” fontos a közösség fejlődése szempontjából, tehát kérjük, hogy csak valóban indokolt esetben távozzon korábban a gyermek.
Szükséges felszerelések és ruházat a szolgálatokban
- sötét (sötétkék, sötétbarna vagy fekete) zárt cipő. Télen, hideg vagy havas időjárás esetén magasszárú cipő vagy csizma;
- A cipő az egyenruha része, ezért meg kell felelnie az egészségvédelmi és az esztétikai szempontoknak is.
- Nem megfelelő egészségvédelmi szempontból az olyan lábbeli, amely nem védi megfelelően a lábat a vasút területén (pl. a zúzottkövön) gyaloglás közben (pl. szandál, fapapucs, szövetanyagú cipő), bármelyik oldalán (illetve elől-hátul) nyitott lábbeli (pl. nyitott szandál), a botlásveszélyes cipő (pl. tűsarkú, magassarkú cipő).
- Hideg (kb. 10 °C alatt), illetve havas időjárás esetén a félcipő egészségvédelmi okokból nem megfelelő. Ilyenkor magasszárú cipő vagy csizma szükséges.
- Az esztétikai követelményeknek nem felel meg a felsoroltaktól eltérő színű, feltűnő csíkot, emblémát tartalmazó lábbeli, illetve a Gyermekvasút szellemiségével nem összeegyeztethető stílusú (fémmel kivert bakancs), vagy ilyen ábrákat (pl. halálfej stb.) tartalmazó lábbelik, ha az embléma, csík, illetve ábra látható, (láthatóvá válhat); sportcipő, vagy egyéb olyan cipő, ami az egyenruhával nem harmonizál.
- A fentieknek nem megfelelő lábbeliben (különösen az egészségvédelmi szempontoknak nem megfelelő lábbeliben) a gyermekvasutas elsősorban otthonügyeletes teendőket láthat el, illetve – a lehetőségek függvényében – esetleg hangosbemondó vagy pénztáros (a mozgó pénztárost ide nem értve) beosztást kaphat. (Sorozatos ismétlődés esetén azonban a gyermekvasutast csak otthonügyeletesnek osztjuk be!)
- Vitás esetben a nevelőtanár, illetve a felnőtt vasutas dolgozó dönt.
- lányoknak a szoknyához fehér térdzokni, hidegben harisnya (átlátszó vagy fehér), és a nadrághoz sötét zokni;
- fiúknak sötét zokni (bokazokni, titokzokni nem megfelelő);
- fehér ing (blúz);
- Gyermekvasutas Ellenőrző;
- Esetleges elvesztését, kérjük, azonnal jelezzék telefonon vagy személyesen a nevelőtanároknak, ne várják meg a következő szolgálatot, mert így a pótlására a következő szolgálat előtt lehetőséget adhatunk. Az összes szükséges bejegyzést tartalmazó Gyermekvasutas Ellenőrző hiányában a gyermekvasutas nem állítható szolgálatba!
- gyermekvasúti Igazolvány;
- a szolgálatok megkezdésekor és utána évente kiadott Segédlet (szakmai alapismereteket tartalmazó füzetszerű kiadvány);
- síp;
- karóra (a mobiltelefont ki kell kapcsolni, tehát annak órája nem használható);
- 2 db kéken író golyóstoll.
Hiányos vagy nem megfelelő felszereléssel a gyermekvasutas nem állítható szolgálatba.
A szükséges felszerelést és a szolgálatba felvihető egyéb tárgyakat a „Forgalmi ismeretek” órákon a gyerekekkel is megbeszéljük, ez a tananyag része és fontos vizsgakérdés is. Kérjük a szülők / családtagok közreműködését a gyerekek felszerelésének ellenőrzésében otthon, még az elindulás előtt – legalább az első szolgálatai előtt!
A szolgálatba felvihető egyéb tárgyak
A kötelező felszereléseken kívül csak az alábbiak vihetők fel szolgálatba:
- számológép (JAVASOLT);
- (papír)zsebkendő (JAVASOLT);
- max. 2000 Ft zsebpénz;
- iskolai tanítási napon egy iskolai tankönyv (vagy vasúti témájú szakkönyv, szaklap);
- némi innivaló, esetleg étkezés kiegészítő (egy gyümölcs, csoki stb.);
- mobiltelefon és fényképezőgép KIKAPCSOLVA (ezeket bekapcsolni csak feladatmentes időben, a vonatkísérőknél a fordulóidőben, az állomásfőnök esetenként adott engedélyével szabad, de akkor is tilos velük játszani, zenét vagy képet lejátszani);
- hidegben az egyenruhával harmonizáló kesztyű, sál, mellény;
- egyéb, egészségügyi vagy más okból különösen indokolt eszköz
Tilos felvinni szolgálatba, (ha útközben nem indokolt, akkor hozni is) minden olyan dolgot, amelyek feleslegesek a szolgálat ellátása közben, illetve szigorúan tilos, ami zavarhatja a szolgálat ellátását. Pl. (a teljesség igénye nélkül) hang- vagy képlejátszó; (digitális) játék; számítógép; telefon- és teleptöltők; szúró-, vágó-, vagy tűzgyújtásra alkalmas eszköz; szerszám; ékszer; napszemüveg; hátizsák; tolltartó; táska; szatyor (kivéve indokolt esetben kis övtáska). Kétes esetekben a felnőtt dolgozók döntenek, illetve a szolgálatot zavaró eszközöket a szolgálat idejére elkobozhatják.
Az útközben indokolt, nagyobb értékű eszközöket a gyermekvasutas leadhatja megőrzésre a nevelőtanárnak. A vasút az így leadott értékekért a tárgy értékéig, de gyerekenként legfeljebb 10.000 Ft összegig vállal felelősséget.
Kérjük a fentiek betartásában a szülők közreműködését is!
Az iskolai eredmények figyelemmel kísérése
A gyermekvasutazás nem mehet a tanulás rovására. Természetesen a szülőnek is és az iskolának is joga van hozzájárulását felfüggeszteni, ha a gyermek tanulmányi eredménye romlik, de a csoportvezetők is folyamatosan figyelemmel kísérik a gyermekvasutasok a tanulmányi előmenetelét. A bizonyítványokat lehetőleg a kiosztást követő szolgálatban be kell mutatni a nevelőtanároknak! A félévi értesítők bemutatási határideje február 28., az év végi bizonyítványoké szeptember 30. Ezeket a dátumokat követően addig nem osztható be szolgálatra a gyermekvasutas, ameddig nem mutatja be az értesítőt, illetve a bizonyítványt. 3,5 alatti tanulmányi átlag esetén a szolgálatellátás alól felfüggesztjük a gyermeket egy időre.
Időszakos szakmai (vasúti) oktatás és vizsga
Az elméleti szakmai ismeretek szinten tartása, fejlesztése, illetve az időközben bevezetett változások elsajátítása érdekében minden évben, a téli kisforgalmú időszakban a gyermekvasutasok a szolgálatok közben elméleti oktatáson vesznek részt. Február-március hónapban pedig „éves vasúti szakmai vizsgán” vesznek részt. A tanfolyami vizsgát tehát (egyszerűbb keretek között, írásban) minden évben meg kell ismételni. A gyakorlati tevékenység során ugyanis az elméleti ismeretek feledésbe merülhetnek. Fontos, hogy a szolgálatok ellátása során ne csak azt tudják a gyermekvasutasok, hogy mit kell csinálni, hanem azt is, hogy mit MIÉRT kell tenni, illetve mi a teendő egyes rendkívüli helyzetekben. A megszokásokon alapuló szolgálatellátás balesetek forrása lehet. Nagyon fontos, hogy a gyermekvasutasok a szolgálatok ellátása közben mindig eszükben tartsák az elméleti alapokat is, az összefüggéseket a szabályok között. Az időszakos (éves) vizsgák rendjéről külön tájékoztató füzetet („Segédlet”) adunk ki.
Gyermekvasutasok Szakmai versenye
A kiemelkedő szakmai érdeklődést tanúsító pajtások részére minden évben Szakmai versenyt szervezünk. A verseny nyertesei komolyabb ajándékokra, díjmentes csereüdülésekre számíthatnak.
Egyéb szabadidős programok
A Gyermekvasúton (a gyerekek szolgálatba állítása mellett) számos egyéb szabadidős programot szervezünk a Gyermekvasutasokért Alapítvány támogatásával.
A Gyermekvasutasokért Alapítványt a MÁV Rt. az Úttörővasutasok Baráti Köre javaslatára hozta létre 1995-ben a gyermekvasutasok és ifivezetők szabadidős (a szolgálattal közvetlenül össze nem függő) tevékenységeinek támogatására. Minden segítséget szívesen fogadunk, hogy az itt tevékenykedő gyermekeknek minél tartalmasabb és olcsóbb programokat szervezhessünk. Alapítványunk kiemelkedően közhasznú, tehát a támogatásokról az adóhatóság által elfogadott igazolást állíthat ki.
A szabadidős programok egy részén csak gyermekvasutasok vehetnek részt. Az utóbbi években azonban egyre több programot szervezünk a nagyközönség (elsősorban gyerekek, családok) részére is, amelyeken bárki részt vehet – természetesen a gyermekvasutasok és családjaik is.
Kérjük, ajánlja fel adója 1 %-át a Gyermekvasutasokért Alapítvány javára! Adószámunk: 180 75 144 – 2 – 42
Egyéb programok gyermekvasutasoknak
A gyermekvasutasoknak (a szolgálatba járás lehetőségén kívül) sok-sok egyéb programot is szerveznek az ifivezetők, a nevelők felügyeletével. Legtöbbjük évtizedek alatt kialakult szokások szerint zajlik. A legnagyobb hagyománya a téli és tavaszi túráknak van, melyek során minden csoport az iskolai tanítási szünetekben az ország más-más tájára többnapos túrát szervez. A nyári táborozás „szabadnapjai” kirándulással, strandolással, sportolással, este pedig játékos programokkal telnek. Év közben a hétvégi napokon délutáni vagy egész napos csoportprogramokat is szerveznek az ifivezetők (pl. mozi-, színház-, kiállítás-és múzeumlátogatás, Állatkert, vagy játékok: méta, bowling, biliárd, korcsolyázás, valamint kirándulások, portyák a közeli hegyekben). Az összes csoport közös részvételével zajlik minden évben az „irodalmi színpad” vagy „farsang”, a „ki mit tud?” műveltségi vetélkedő, a „gyermekvasutas olimpia”, a csillagtúra vagy akadályverseny stb., ahol a csoportok találkozhatnak és játékos formában mérhetik össze képességeiket.
Belföldi (Nagycenk) és külföldi (német, orosz) gyermekvasutakkal állunk kapcsolatban; csereüdüléseket szervezünk, melynek keretében szolgálatot is elláthatunk ezeken a kisvasutakon. Ezeken a programokon elsősorban a szakmai vagy a közösségi munkában élen járó gyermekvasutasok vehetnek részt. Működik a vasútmodellező szakkör, ezen kívül az igényekhez igazodó szakköröket indítunk (pl. „nagyvasutas” szakkör, sportszakkörök, táncklub, gitárklub). A fúvós hangszeren játszó gyerekeket várja az egykori úttörővasutasokból és jelenlegi gyermekvasutasokból álló nosztalgia zenekar.
Ballagás
A gyerekek a nyolcadik osztály elvégzéséig (vagy az annak megfelelő gimnáziumi osztályig) járhatnak szolgálatba, mert csak így őrizhetjük meg kisvasutunk „gyermek” jellegét. Minden évben augusztus végén, családias keretek között, a ballagáson búcsúzunk a „kiöregedett” gyermekvasutasoktól.
Ifivezető-képzés
A vezetői képességekkel rendelkező gyermekvasutasok nyolcadikos korukban jelentkezhetnek az ifivezető-képzésre, ahol már a kisebb társaikkal történő foglalkozásra, a közösség irányítására és fejlesztésére, a szolgálatok és a tanfolyamok megszervezésére, a gyermekek felügyeletének ellátására, különböző programok szervezésére készítjük fel őket. A képzést sikeresen elvégzők éveken át ifivezetőként segíthetik a Gyermekvasút és a Gyermekvasutasokért Alapítvány munkáját.
Tisztelt szülők és leendő gyermekvasutasok!
A fentiek alapján elmondható, hogy gyermekvasutasnak lenni nemcsak a szolgálatba járást jelenti, hanem annál sokkal többet, egy teljesen új világ nyílik meg azok előtt, akik nálunk töltik gyermekéveiket.
Ha kiadványunkat elolvasva további kérdéseik vannak, vagy a későbbiekben felmerülnek, forduljanak bizalommal a Gyermekvasút bármelyik dolgozójához vagy ifivezetőjéhez, akik szívesen válaszolnak kérdéseikre, illetve az illetékeshez irányítják Önöket! A tanfolyamhoz kitartást, a gyermekvasutazáshoz sok örömöt kívánunk!
Egyéb szolgáltatásaink (külön, előzetes megrendelésre):
A családok, baráti társaságok, munkahelyi kollektívák részére szalonkocsit, illetve tárgyalókocsit biztosítunk menetrend szerinti vonaton vagy különvonaton.
Iskolai osztályoknak erdőismereti kocsit biztosítunk szakvezetéssel (bemutatják a Budai-hegység állat- és növényvilágát, a kőzeteket stb).
A nagyközönségnek szervezett „nyílt” programokról weboldalunkról tájékozódhet: gyermekvasut.hu/rendezvenyek
További részletek a tanfolyamról: sihuhu.com/tananyag