Környezetszennyezésnek azt nevezzük, amikor valamelyik környezeti elemet (levegő, víz vagy talaj) megváltoztatjuk negatív irányba. A mai világban már nem is vesszük észre, hogy akár már azzal is szennyezzük a környezetünket, hogy mindenhova kocsival megyünk.
Levegőszennyezés
A tiszta levegő 78% nitrogént, 21% oxigént és 1% egyéb fajta gázt, vegyületet tartalmaz.
Nem is gondoljátok, hogy milyen sokféleképpen szennyezik az emberek nap mint nap a levegőt, amit Te is belélegzel.
Levegőszennyező anyagok:
- Szénmonoxidok (pl.: erőművek, hulladékégetők, járművek)
- Kéndioxid (pl.: kénsavgyártás, érckohósítás közben)
- Nitrogénoxidok (NO, NO2) (pl.: járművek, robbanóanyagokból, rakéta üzemanyagból)
- Vegyi anyagok
- Porok
- Radioaktív anyagok (pl.: reaktorok bomlási termékeiből, atom- hidrogénbombákból)
Hogyan szennyezzük a levegőt a mindennapokban?
Könnyebben, mint gondolnád!
Már azzal is szennyezed a levegőt, hogyha valahova autóval, vagy motorral mész el, ahelyett, hogy trolibusszal, biciklivel, gyalog vagy akár vonattal mennél.
Ugyanis a kipufogógázok miatt a levegő nitrogén-dioxid tartalma magasabb, mint aminek kellene lennie. A napfényhatására ózon vagy szmog lesz. A járművek ólmot és szénmonoxidot is kibocsátanak.
Mit tehetsz TE a levegő tisztaságának érdekében?
- Suliba menet próbálj meg gyalog, biciklivel vagy a közösségi közlekedés járműveivel menni!
- Utazz vonattal! Aki egyedül utazik autóval, az kilométerenként háromszor annyi széndioxidot bocsát ki, mint az, aki vonattal utazik.
- Használj golyós dezodort! Ha ilyet használsz, kevesebb szennyező anyagot juttatsz a levegőbe.
Üvegházhatás
Üvegházhatásnak nevezzük azt a jelenséget, amely során a napsugárzás be tud hatolni egy adott rendszerbe (Föld légkörébe), de a felszínről visszasugárzott energia egy része nem jut ki belőle, mert a külső határoló fal (légkörben megtalálható üvegházhatású gázok) nem engedi ki. Az üvegházhatás kialakulásának meghatározó mozzanata az, amikor a visszaverődés során az energia jellege megváltozik: fényből hőenergia lesz. A hőenergia egy része pedig bent reked, ezért a belső tér felmelegszik. Az üvegházhatás nélkül a Föld felszínén átlagosan 30 fokkal alacsonyabb lenne az átlaghőmérséklet. Jelenleg azonban az a probléma, hogy a légkör legfontosabb üvegházhatású gázának, a széndioxidnak a koncentrációja a fosszilis energiahordozók elégetése miatt nagy ütemben növekszik, ezért a légkör túl sok hőt tart vissza, és így felmelegszik. Az üvegházhatás következménye a globális felmelegedés, ami pedig klímaváltozáshoz vezet. A klímaváltozás egyes földrajzi helyeken, mint például Európában vagy Észak-Amerikában, akár lehűlést is jelenthet.
A legközelebb olvashatsz a vízszennyezésről, valamint majd a talajszennyezésről is.
Tóvári Zsófi
Hozzászólás