A Szerémi úton fut a város egyik legjobb bicikliútja: árnyas, széles, jó minőségű, és csak azoknál az utcáknál van rajta jelzőlámpa, amelyeknél pár sarokkal arrébb a 18-as, 41-es és 47-es villamosoknak is megállnak. Ma ezen a környéken már csak két működő vasútvonal van: a Fehérvári úti villamospálya és a mellettük futó kettős nagyvasút.
A Duna-part felé ezektől kijjebb haladva viszont hatalmas iparvágány-hálózat nyomait fedezhetjük fel, amely sok megszűnt gyár mellett a Budai Hengermalmot és két ma is működő erőművet, a kelenföldit és a budafokit is kiszolgálta. Az első iparvágány 1908-ban épült meg, az utolsó vonat 2000-ben közlekedett, és 2003 áprilisában számolták fel a közterületen futó vágányokat.
- Ezt fényképeztem ma: elhagyott, kibontott kerítésű gyárkapu a Szerémi út és a Galvani út kereszteződésében. Az iparvágányból csak a zúzottkövek maradtak, a betonaljakat és a síneket is teljesen elbontották. A jobb oldali képen (és a bal oldalin is, középen, bal oldalt a kapun belül) vágányzáró sorompó tartóoszlopának maradványát fedezhetjük fel. A térkép alapján arra következtettem, hogy ezen a területen az Épületelemgyár volt…
- és tényleg! Pont ugyanezen a kapun halad ki egy Dacia 1998-ban. A Szerémi út ekkor már megvan, ezt 1995-ben építették ki az újbudai tehermentesítő út részeként, az iparvágányokat részben keresztezve, részben felszámolva. A képen látható gépmenet érdekessége, hogy az iparvágány-hálózatot 1997. december 31-én hivatalosan üzemen kívül helyezték, de az Épületelemgyár ezután is ragaszkodott a vasúti kiszolgáláshoz, így ritkán továbbra is jártak vonatok ebbe az irányba, mígnem 2000 körül a MÁV véglegesen felmondta a szállítási szerződést. Ma már csak a gyárak belső területein találkozhatunk sínekkel, így például a táborainkból újbudai falmászóhely udvarán. Az alsó képen a volt Keksz- és Ostyagyár területén lévő fordítókorongot láthatjuk 2006-os állapotában. (Kép és információk: http://villamosok.hu/balazs/bpvasut/ipvg/andor/index.html)
Az iparvágányhálózat gerince az Andor utcában futott. Kisisolás korom jellegzetes emléke, hogy itt autózunk nagy forgalomban nagyszüleinkkel, akik nehezményezik, hogy az iparvágány miatt nincs több sáv. Az iparvágány 2003-mas felszámolása után még hét évet kellett várni – tehát jóval többet, mint a vonatforgalom leállítása után a vágányok felszedésére – az utca 2×2 sávosra bővítésére. Ma már, ha jól tudom, sehol nem látni síneket ebben az utcában, csak az egyik telken elhelyezett kétkocsis UV-villamosszerelvény alatt.
Lássunk erről a folyamatról képeket is:
Bár az iparvágány-hálózatról a végtelenségig lehetne mesélni, most csak egyetlen részletét emelném még ki: a budafoki hőerőműhöz vezető vágány egyik oldalát, amely nem az Andor utcáról ágazott le, hanem közvetlenül a villamosvonalból nyílt az albertfalvai forgalmi telepnél (egy-két éve ezt a remizt Budafok kocsiszínnek kezdték nevezni, pedig Albertfalván van), egy úttest keresztezése után egyből üzemi területre érve, tehervillamosos (Mukis) kiszolgálással. Ezt a kiágazást egészen 2007 elejéig nézegethettük a Kamaraerdőre tartó 41-es villamosra várakozva, bár addigra már jó húsz éve nem használták. Ezután a kiágazó váltót kiszedték (a talpfák még felfedezhetők), a közúti keresztezést leaszfaltozták, de az iparvágány belső szakasza – sok elágazás elbontása után – továbbra is megvan. A felsővezetékét idén szedték le.
Forrás:http://villamosok.hu/balazs/teher/ipvgb/bf/index.html.
És zárásul a harmadik mai képem az Épületelemgyárnál az elhagyatott töltésről:
2012.07.24. Tóbiás Andris
Hozzászólás