Biztosan sokan találkoztatok már a szolgálatotok elején Károllyal, az új nevelőtanárral a Gyermekvasúton. A SiHuHu szerkesztőségével felvettük vele a kapcsolatot, hogy egy kicsit jobban megismerhessük!
Szia Károly!
Szia Gergő! 😀
Mióta vagy nevelő a Gyermekvasúton?
2022. november 2-án léptem be a Gyermekvasút felnőtt dolgozói közé.
És miért döntöttél úgy, hogy nevelő szeretnél lenni?
Mivel korábban gyermekvasutas és ifivezető is voltam.
Ha jól tudom te voltál a leghosszabb ideig szolgáló ifivezető. Mennyi ideig tevékenykedtél a vasúton ifiként?
Igen, 10 tanévig láttam el ifivezetői tevékenységet a Gyermekvasút kötelékében, és én sem tudok másról, aki ennyi ideig lett volna ifivezető, de a Gyermekvasút elmúlt 75 évében biztosan voltak mások is, akik közel ennyi ideig teljesítettek volna itt szolgálatot.
És mikor lettél gyermekvasutas?
Én 1995-ben kezdtem meg a téli (11-es számú) tanfolyamot, és ennek elvégzését követően a 11. csoportba kerültem.
Ifivezetőként melyik csoportoknál fordultál meg?
Én az 5. csoportnál kezdtem meg az ifivezetői pályafutásomat, ezt követően egy kis időre a 15. csoporthoz kerültem. Majd négy tanfolyamon keresztül tanfolyami csoportvezető (40-43-ig) voltam, és levezetésként a 11. csoport csoportvezetője lettem, ahonnan 2010-ben ballagtam el.
Mi ösztökélt arra, hogy ilyen sokáig láss el szolgálatot a Gyermekvasúton?
Igazából én nagyon szerettem a gyermekvasutazást, és még szeretem is, nem véletlenül döntöttem úgy, hogy ide jövök vissza dolgozni. Pajtás éveim végén természetesen egyből jelentkeztem ifiképzésre, ahonnan aztán nem volt megállás, hiszen annyi élmény és emlék kötött ide, hogy amikor felmerült, hogy esetleg még egy vagy két évet maradjak, akkor nem tudtam nemet mondani.
Bár a vasúton ilyen sok időt eltöltöttél, eközben milyen iskolákba jártál, miket végeztél el?
Egy nyolc osztályos gimnáziumba jártam, ahonnan az érettségit követően elmentem egy pedagógiai asszisztens képzésre. A tanulmányaim során indultam egy versenyen, ahol a pályamunkámat a Gyermekvasútról írtam, és ezzel országos 3. helyezett lettem, és a zsűri tagjai teljesen el voltak ájulva, hogy milyen pedagógiai munka van itt a Gyermekvasúton.
Az OKJ-s képzés után elmentél egyetemre is tanulni? Ha igen, akkor ott milyen szakon végeztél?
A képzés után egy kicsit komolyabb szinten kezdtem el foglalkozni a pedagógiával, hiszen az ELTE-n pedagógia szakos tanár és bölcsész lettem.
A legtöbben valószínűleg csak a szolgálatok elején láthatnak téged, mint nevelő, de néhány IK-s is biztosan tudja már a neved, ugyanis a tanév elején te is becsatlakoztál az ifiképzés munkájába. Milyen feladataid vannak ott?
Az ifiképzéssel nekem különleges a kapcsolatom, ugyanis amikor még én is ifi voltam, akkor is részt vettem ifiképzés munkájában és összesen 7 tanévig voltam ifiképzős ifi. Amikor Kornél megkeresett, hogy nevelőként csatlakozzak a vasúthoz, akkor ezzel együtt megkért arra is, hogy szeptembertől csatlakozzak az ifiképzéshez segítőként, aki majd később nevelőtanárként is ellátja feladatait.
Köszönöm, hogy válaszoltál a kérdéseimre! Remélem, hogy minél több ideig láthatunk majd téged a Gyermekvasút köreiben!
Nagyon szívesen! Én is remélem!
Szia!
Szia!
Hozzászólás