„Mi szeretnél lenni szolgálatban? Rendelkező? Váltókezelő? Vagy inkább jegyvizsgáló?” Gyakran hangzanak el ehhez hasonló kérdések a szolgálatok reggelén az öltözőkben és a reggeli alatt. Az osztálytársaink talán még éppen csak ébredeznek vagy álmosan készülődnek, mi pedig már arról beszélgetünk, hogy hány vonatos menetrend lesz aznap, vagy, hogy kik lesznek az állomásfőnökök. De vajon mindig is ilyen beosztások léteztek? És vajon régen is így nézett ki egy szolgálat? Természetesen nem. Az elmúlt 76 évben rengeteg változás ment végbe a mi kisvasutunkon is. De milyen is lehetett az úttörővasúton szolgálni?
Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy az úttörővasút első néhány évtizedében még vezetékes telefonja sem volt minden családnak, így a csoportokon belüli kommunikáció is teljesen másképp működött. Míg manapság az ifik minden szolgálat előtt emailt küldenek a szülőknek és legtöbbször a gyerekeknek is írnak, addig régen csak a szolgálatokban lehetett a programokról tájékoztatást adni. Most már minden szolgálat előtt vissza kell jeleznie a szülőknek, hogy a gyermekük részt vesz-e a szolgálatban, régen viszont nem volt lehetőség visszajelzésre, így az állhatott szolgálatba, aki időben megjelent a hűvösvölgyi Úttörővasutas Otthonban az előre kijelölt napokon. A közös villamosozás a Széll Kálmán térről sem volt mindig szokás, de eleinte, amikor a vonal még nem érte el Hűvösvölgyet, és a szolgálati vonat (ekkor még így hívták a szolgálatos vonatot) a Széchenyihegyről indult, akkor egy busz vitte fel a pajtásokat a hegyre, de ez csupán az építkezések ideje alatt volt. Az úttörővasutasok a későbbiekben kaptak viszont egy olyan jegyet, amivel a város bármely pontjáról el tudtak jutni Hűvösvölgybe.
Egyik mai gyermekvasutasnak sem újdonság, hogy a ruhaosztás, az átöltözés és a reggeli után játék, valamilyen oktatás, esteleg gyakorlólap vagy vizsga írás következik, és a vezénylés felolvasására csak ezek után kerül sor. Ám régen még a reggeli alatt felolvasták az aznapi beosztást, és a rendelkezők sem csak az állomáson kaptak vörös sapkát, hanem reggeli után a ruhatárban kiadták nekik. Sőt, a jegyvizsgálók nem Hűvösvölgy állomáson kapták meg a jegyvizsgálótáskát benne a felszereléssel, hanem még az Úttörővasutas Otthonban. Viszont a zászlófelvonás és a menetelés a régi időkben is hasonlóan zajlott.
Na és a beosztások? Régen nemcsak a ma ismert rendelkező, naplózó, váltókezelő, pénztáros, hangosbemondó, peronügyeletes, zárfékező, jegyvizsgáló és értékcikkárus beosztások voltak. (A naplózót egyébként régen naplóvezetőnek, a pénztárost jegypénztárosnak hívták.) Az alagútőrök az alagút két végén teljesítettek szolgálatot, figyelték, hogy ne menjen be senki az alagútba és ne tudjon köveket vagy egyéb tárgyakat helyezni a sínre. Postaszolgálatot Úttörőváros (mai Csillebérc) állomáson láttak el az akkori pajtások: a levélkezelés, a táviratfelvétel, a kézbesítés, a pénzkezelés és a csomagkezelés mind az ő feladatuk volt. De ezeken kívül volt még távírász, sorompóőr és vonalbejáró szolgálati beosztás is.
A nap végi értékelés is másképp zajlott. A legmagasabb értékelés a 100/5 volt (most ez az átlagos, „nem volt semmi különös” értékelés), a 100 a napi munka értékelése, a /5 pedig a morzézás értékelése volt. Ugyanis minden pajtásnak a távírókészülékkel le kellett morzéznia valamit, amit az állomásfőnök ellenőrzött és értékelt.
Az Úttörővasutas Otthonban már csak az átöltözés és a vacsora volt hátra. Vacsora közben mindenkinek be kellett diktálnia a napi értékelését, és ezzel véget is ért a szolgálat.
Azóta sok idő telt el és sok minden megváltozott: a szokások, az elnevezések, a beosztások, az egyenruha – de nem ez számít. A Gyermekvasút a mi kincsünk – egy közösség, amelyik elfogad minket; egy hely, ahol jó lenni; programok, amiket lehet várni. Mi éppen ugyanúgy szeretjük a mi kisvasutunkat, mint előttünk sok-sok gyerek több mint hét évtizeden át. Vigyázzunk rá mi is, hogy aztán „Jöjjön még 76, vagy még 100”!
Források:
- https://iho.hu/hirek/keskeny-nyomtavu-emlekeim-130224
- https://sihuhu.com/2021/09/1956-ban-elballagott-egykori-kisvasutas-utazott-iden-ujra-a-gyermekvasuton/
- https://fortepan.hu/hu/photos/?q=%C3%BAtt%C3%B6r%C5%91vas%C3%BAt
- https://iho.hu/hirek/a-palyafenntartasi-szakma-fenykora-pal-jozsef-vezerigazgato-helyettes-emlekere
- https://gyermekvasutasok.gportal.hu/gindex.php?pg=18910935
- https://hirmondo.budakeszi.hu/65-eve-indult-el-az-uttorovasut/
- http://magdo.hu/postamuzeum/Postamuzeum_Evkonyv/Postamuzeum_Evkonyv_1998.pdf
- https://www.youtube.com/watch?v=gTvZbney228
Csák Veronika XIII. csoportos pajtás cikkét olvashattátok.
Hozzászólás