Az elmúlt években már hagyománnyá vált, hogy az éves vizsgaidőszak közeledtével kisebb gyűjteményt adunk közre az előző év „legsikeresebb”, szakmai témájú elírásaiból. A dőlt betűvel szedett részek azok a válaszok, amiket nem érzünk feltétlenül jó megoldásnak.
Kezdjük is azzal a témával, amit minden gyermekvasutas kívülről fúj: mit nem szabad sohasem, például űrszelvényre fel/alá mászni; nyílt pályára felszállni.
Milyen esetekben kell a vészféket használni: öngyilkossági kísérlet; Veszéllyelzés esetén; ha az utas kihajol az ablakon / nem nyilvánít megfelelő magatartást / ellenkezik / fegyverrel támad.
Az állomásközi távbeszélő hívójele attól függ, hogy páros vagy páratlan számú járművet szeretnénk indítani, vagy attól, hogy milyen hosszú jelet küldünk.
Csillebérc állomáson VS fausz biztosítóberendezés van. A reteszt sárga-fehér emeltyűvel kell állítani.
Némi jelzési ismeret következik:
A főjelzőn sebességcsökkentés nélküli megállj jelzés várható;
Szabad a mozdonynál elérhető legnagyobb sebességgel;
A váltójelző megállj állásban van.
Indulásra készen-jelzés adásakor meg kell figyelni, hogy a mögöttem lévő vonatkísérő is résnyire nyitva van.
Helyismeret vagy helynemismeret?
A következő járatokra lehet átszállni a Gyermekvasútról: 23, 27, 192, 289, 294. Az alagút hossza 12,2 km, szintkülönbség a végállomások között 382 m. A Gyermekvasút építési szakaszai sorrendben: 1847-52; 1861; 1873. A környék nevezetessége: Makkovecz Imre; Koshut szobor; Városliget; pályhos kolostor; Bükkösi Mária; Makkos Mária Szent kápolna; Rádió torony; János kilátó; Sallagy kút; Erzsébeth kilátó; Magaskő. A Széll Kálmán térről a Makovecz kilátóig hogyan lehet eljutni? Az M2-essel elmegyünk a Kerepesi útig, utána H8-asra szállunk és egy kis séta…
A jegyvizsgáló feladata az utasellátás és az utasmegfigyelés. Az utolsó kocsiban szolgálatot teljesítő gyermekvasutast vezetőnek / zárójegyvizsgálónak nevezzük. A nyilvántartott jegyet nem kell lebélyegezni.
Mikor érvényes a menetjegy? – erre egy részválasz: űrszelvény ha rajta feltüntetett számú ember található.
Kik utazhatnak gyermekjeggyel? Egyszerű válasz: a gyerekek… Egy másik: 6-14 évesig terjedő személyek. Más felfogás szerint: 3-12.
A szakaszjegy 3 megállóra vonatkozik, a vonaljegy pedig ahol felszállsz onnantól amíg le nem szállsz. Nosztalgia pótjegy, akarom mondani pottjegy kiadásának feltétele: teljesárú vonaljegy, pótjegy vagy űrszelvény; más megoldás: egy általános jegy + nosztalgia jegy.
Az utastól átvett pénzen meg kell vizsgálni a következőket: MND felirat; vízkép; nem rozsdás-e; melyik bank gyárgya; rajta vannak-e a formák; Budapesten érvényes fizetőeszköz-e; papírpénzen vízminta; az 500-ason rajta van-e a biztonsági határjelző.
Két kérés az utasok részéről:
– tértivevényes jegyet kérünk;
– Széchenyihegyig kérek szépen egy teljesértékű másodosztályt.
Végezetül egy jegyvizsgáló mondata: Hoztunk két konténert.
Hozzászólás