A Földünk leghidegebb pontja, ugyanis hiába süt a Nap nyáron, de nem ad meleget, valamint a tengerszinthez képest magasan van (kb. 3200 méter).
A Déli-sark a tél folyamán egyáltalán nem kap napfényt. Nyáron a nap a horizont felett van, de nagyon alacsonyan. A déli féltekén a nyár közepén (január) a Nap eléri a pályájának legmagasabb pontját, ilyenkor az átlagos hőmérséklet -25°C. Napnyugta (március végén) és napkelte (szeptember végén) időszakában a hőmérséklet -45°C, télen a hőmérséklet folyamatosan -65°C.
A Déli-sark állomáson feljegyzett eddigi legmagasabb hőmérséklet -14°C volt, a legalacsonyabb pedig -83°C.
A kontinens belseje gyakorlatilag élettelen. Itt a jégtakaró vastagsága elérheti a 4 km-t is
Az Antarktiszon nincs élet, kivéve egy nagyon keskeny tundra sávot. A Déli-sarkvidék állatai a pingvinek, valamint az összes világtengerben előforduló fókák és a bálnák.
Tudtad?
- Az első ember, aki elérte a Déli-sarkot, a norvég Roald Amundsen volt társaival 1911. december 14-én. Amundsen táborát Polheim-nek (szó szerint: a pólus otthonának) és a Déli-sarkot körülvevő egész fennsíkot a norvég VII. Haakon király tiszteletére VII. Haakon fennsíknak nevezte el. Amundsen versenytársa, az angol Robert Falcon Scott egy hónappal később, 1912. január 17-én érte el a pólust. Scott és négy társa a visszaút végén halálra fagyott a rendkívüli hidegben.
- 2006. január 16-án magyar idő szerint 0 óra 32 perckor Ács Zoltán és Kovalcsikné Bátori Krisztina első magyarokként jártak a Déli-sarkon.
- A Déli-sarkon 1 nap = 1 év
- Richard Byrd admirális (USA) lett az első ember, aki Bernt Balchen első-pilótájának segítségével átrepült a Déli-sark fölött 1929.november 29-én.
Hozzászólás