Cikkek Érdekesség Klub

XXI. század Picasso-i, avagy a FÉNYFESTÉS

Leonardo „Mona Lisa”-ja, van Gogh „Csillagos éj”-je, vagy Picasso „Guernica”-ja? Sokan csak ámulatba esnek ezen csodaművek láttán, és nem gondolnak bele, hogy akár ők képesek lennének hasonlóan káprázatos művek megalkotására. De hogyan is? Gyere el december 15-én ACTION KLUBRA és mi segítünk neked! 😉 Viszont előbb talán részletezzük, mi is pontosan ez a fényfestés…

A fényfestés egy olyan fotótechnika, ahol a lényeg az, hogy a kamera minél több ideig rögzítse az előtte lévő fényeket. Az így készülő fotón a fényforrás(oka)t mozgatva „világító”, akár színes csíkokat, vonalakat kapunk. Ezek nem csak lélegzetelállító alkotások, de még csak a kezünk se lesz festékes tőle 😀 ! Aki jártasabb ebben, az talán tudja, hogy ez hosszú záridővel és kis rekesznyílással a leghatásosabb. De már telefonokon is léteznek ilyen funkciók, melyek kimondottan jól működnek.

Egy ilyen mókának talán első és legfontosabb lépése, az ELŐRE TERVEZÉS! Világosban, sötétben, rajz, írás… nem mindegy milyen hatást szeretnénk kiváltani. Amire nagyon-nagyon figyelni kell, hogy más fényforrások ne szennyezzék a képünket (autók reflektorai, utcalámpák stb). Arra is vigyázzunk, hogy ne mozgassuk a kamerát, rögzítsük jól, hisz a legkisebb remegtetés is elmosottá teszik a keletkező képet! Arra is figyelni kell, hogy a festő ne világítsa meg magát, vagy a földet (kivéve ha ez a cél), hisz az is zavaró foltot hagy az alkotáson.

„A kép különlegességét a fényforrások útvonalaként kirajzolódó formája adja. Állj a fényképezőgép elé, és a világító eszközöket használva fesd meg az elképzelt alakot! A helyváltoztatások miatt az emberi körvonal teljesen láthatatlan lesz a képen, vagy elmosódott „szellemlényként” jelenik meg, mivel a mozgásban lévő figuráról nem gyűjt be annyi fényt a gép érzékelője. A rajzolást „vakon” kell elvégezned, mivel a szemed előtt nyilvánvalóan nem marad meg a fény útja. A fényforrás hasonlóan működik, mint egy golyóstoll. Ha bekapcsolt állapotban van, akkor meglátszódik a nyoma, ha pedig sokáig egy helyben tartod, ott erőteljesebben jelenik meg.” – írja a montazspaletta.blog.hu

Kezdetben próbálkozhatunk egyszerűbb alakzatokkal, pl.: pálcikaember, síkidomok: kör, téglalap, paralelepipedon :). Írásnál figyelni kell arra, hogy jobbról balra, és tükrözve kell írni a betűket, hogy olvashatóak legyenek (mint amikor a párás ablakra írsz, és azt szeretnéd, hogy kívül legyen olvasható). Nagyon frappánsan néz ki az is, ha egy fix helyben álló embert, tárgyat körberajzolsz, esetleg kiegészíted valamilyen formával, pl.: karokkal, gondolatfelhőkkel vagy csak egy aurával. Térhatást is elérhetünk azzal, ha közelebb/távolabb mozgatjuk „ecsetünket”. Komolyan, határ a csillagos ég.

Ha szeretnél te is alkotni, és kipróbálni a fent említett technikát, várunk sok szeretettel az ACTION KLUB következő alkalmára december 15-én, a Határ út M kijáratánál 15:50-kor !!! 😉 [itt tudtok jelentkezni]

Címkék

Antal Végh

Pajtás: 48. tanfolyam, VII. csoport
iFi: 58-59. tanfolyam, IX. csoport

Hozzászólás

Kattints ide hozzászóláshoz

 

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .