Egyik nap, tanítás után az iskolám előtti parkban kellemes napsütésben üldögéltem, és azon gondolkodtam, hogy milyen témát válasszak az IK házi feladathoz, hiszen olyan sok érdekes dolog van a világon, amire érdemes figyelni. Ekkor vettem észre a környező fákon csicsergő madarakat. Vidámnak tűntek, élvezték a langyos őszt, pedig közelít a fagyos, zord tél, amikor kevés lesz számukra az élelem. Ez adta az ötletet, hogy cikkemben arról írjak, hogyan segíthetünk nekik átvészelni a telet.
Amikor beköszönt a tél és vastag hótakaró borítja a földet, kevés természetben található ennivalójuk akad. Mi gyerekek könnyen etethetjük őket, egyszerűen készíthetünk üres műanyag flakonból madáretetőt, a következőek szerint: válasszuk a legnagyobb üdítőitalos műanyag palackot, csavarjuk rá a kupakját, az oldalára vágjunk egy nagyobb nyílást, ahol a madarak be tudnak repülni. Szórjunk bele magokat és akasszuk fel egy fára.
Azonban tudnunk kell néhány hasznos dolgot. Az egyik, ha elkezdjük a madarak téli etetését, akkor folyamatosan gondoskodnunk kell az etetőnk utántöltéséről. Ha egyszer rászoknak az etetőnkre, már nem keresnek újabb élelemforrást, ezért naponta kell figyelnünk, hogy tele legyen. Ha esetleg a kint lévő élelem megázik, új száraz ennivalót kell a helyére tennünk.
A másik, nem elhanyagolható kérdés a táplálék. Az etetőt magokkal, dióbéllel, napraforgóval, árpával, zabliszttel, szárított vagy nyers gyümölccsel, lisztkukaccal kell feltölteni, melyet az állatkereskedésekben, de akár a piacokon is kapni. A madaraknak nem tesz jót a kenyér, a rizs vagy a tészta, felfúvódnak, elpusztulnak ezektől.
Hálásak viszont a kilógatott szalonnáért, mert az energiaszükségletüket fedezi. Ezt köthetjük egy zsinóron az etető mellé, vagy külön egy másik faágra.
Ügyelnünk kell a madáretető elhelyezésére is. Olyan helyet kell keresnünk, ahol a macskák vagy ragadozómadarak nem tudják észrevétlenül megközelíteni őket.
Tavaly télen az én madáretetőm látogatói főként a cinkék és a verebek voltak, de találkoztam egy kedves, és mindig visszatérő feketerigó párral is.
Tavasszal, amikor beköszönt a jó idő és újra bőven akad természetes ennivalójuk, sokszorosan meghálálják téli gondoskodásunkat. Megtisztítják fáinkat, a kártevőktől és boldog éneküket köszönetként kapjuk.
Szabó Martin (Barack) XV.
Hozzászólás